Urban XCC Romexpo – 3 ture, 12 km, 4 căzături

Sarmis Columna DrBike a participat duminica trecută la primul eveniment din campionatul Riders Club și anume Urban XCC la Romexpo București.
Vremea a fost rece ceea ce a făcut ca numărul riderilor să nu fie foarte numeros, aproximativ 35-45 la fiecare categorie, însă până la urmă a fost un lucru bun pentru că nu a fost aglomerație pe traseu și au fost evitate astfel ambuteiajele.
Circuitul a fost unul foarte tehnic și când spun ”foarte” cred că mai bine spun, cel mai tehnic de până acum la care am participat.
A avut asfalt, iarbă udă, noroi lipicios, noroi alunecos, bolovani, pietriș, nisip, bălți și rampe scurte și înguste, frunze uscate, rădăcini și de la capăt x 3.
Ce mai, tot respectul pentru cei care au scos 30 de minute pe cursă, si același respect pentru cei care au terminat cursa.

In ceea ce mă privește, pot spune că din cele 51 de minute cât a durat cursa 15 le-am petrecut pe jos 🙂 chinuindu-mă să scot picioarele din spd-uri sau mergând in reluare încercând să introduc pantofii în pedale.

A fost un dezastru cursa pentru orgoliul personal, dar măcar am mai învățat ceva…plăcutele Shimano SH-51 se decuplează doar în plan orizontal lateral, față de Shimano SH-56 care se decuplează în orice direcție.

Învățat fiind cu plăcuțele multidirecționale avute sezonul trecut, toate cele 4 trânte luate au făcut deliciul publicului care vedeau un biciclist sudat de bicicletă și pe ea și sub ea. Cum găsesc imagini cu mine pe jos le voi posta, vor vorbi de la sine.

A si ca sa fie tacâmul complet, o pietricică a intrat sub plăcuța dreaptă făcând-o inutilizabilă și acolo a rămas până acasă, unde am scos-o cu șurubelnița.

Una peste alta, locul 34 obținut este cea mai slabă clasare a mea, dar campionatul e la început și la fel ca și în cursă, nu se câștigă la start.